Jaký je těžký průmysl v ČR nyní – charakteristika

Průmysl v Česku se označuje velice klíčovou roli. Počet Čechů zaměstnaných v odvětví průmyslu sáhá 40 % aktivních (v ekonomickém ohledu) obyvatel. Těžký průmysl má v Česku dlouhodobou tradici a je dodnes nezbytný ve výrobě rozmanitých přístrojů a vybavení – např. ve výrobě automobilů a letadel, chemii pro domácnost, stavebnictví a elektřiny. Už hledaní článků nebo novin v vyhledávače webových stránek dává možnost rozšíření poznatků v ohledu dnešního stavu těžkého průmyslu a nových jevů.

przejdź do strony www

Autor: Western Area Power
Źródło: http://www.flickr.com

Klíčové odvětví českého těžkého průmyslu jsou přede vším hutnictví, strojirenství, energetika, zbrojařský průmysl a těžba rozmanitých surovin. Bez ohromného počtu výrobků těžkého průmyslu nemůžou správně fungovat takové další klíčové odvětví, jako např. zemědělství, složitá technologie, zdravotnické zařízení nebo také rozmanité každodenní vybavení. K tuzemským surovinám, které jsou získané díky těžkému prumyslu, patří přede vším ropa, neželezné kovy, hnědé a černé úhlí, stříbro a zemní plyn. Zbrojářský těžký průmysl je v ČR velmi pokročilý a moc výrobků je exportovaných – mnoho do Nigérii, Tuniska a Saúdské Arábii. Jsou to takové výrobky, jako na příklad obrněné vozidla a pušky. Ostatní výrobky jsou nakupované českými podníky buď exportované do států EU. Kvůli velké poptávce dnes těžký průmysl je vysoce soudobý a důležitou roli odehrává automatika a pečování o životní soustředí. Nejlépe také vědět, že současně rafinerie vyrabějí ropu v takových českých místnostech, jako Litvínov anebo Kralupy nad Vltavou, která je poté používaná v rozmanitých odvětvích petrochemického a motorového průmyslu.

Inwestycje budowlane

Autor: Taras Kalapun
Źródło: http://www.flickr.com/photos/xslim/308450382/

Stojí to za to, pamatovat, že v současné době existuje celá řáda míst, ve kterých těžký průmysl je ekonomicky vážný – přede vším blízko východu v České republiky a na severu, mimo moravskoslezkého kraje (kde se nachází hodně zdrojů černého uhlí a železa), Brna, Mladé Boleslavi (známé z automobilového průmyslu) a rovněž Plzni. V Brně a Litvínově velice důležitý je průmysl chemický, v okolí Ostravy a Bohumína – hutnický, na Slezsku – těžební a hutnictví. V tomto ohledu existuje velký výběr možností a nejlepším způsobem na poznání dnešního průmyslu je prohlížet články z odborních webových stránek, kde je možné najít mnoho zajímavých informaci.