Druhy per používáných v průmyslu.

Pružiny je možne roztřidit na pár druhů. Každý týp má trochu jinou podobu. Jejích úkole rovněž jsou rozmanité. Nejvíc známy žánr per to určitě pera tláčné, které jsou využívané v různých odvětvích průmyslu. Meně známym druhem per jsou pera tážné, které nejčastějí můžeme nalézt v dveřech nebo oknech. Třetím velmi zakládním druhem per jsou zkrutné pružiny.

Historyczne sprężyny

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Tvar per zkrutných obvykle výpada jako šroubovitý valec a jejích vlastnosti je fakt, že mají většinou přinejmenším jeden a půl činného závitu. Pružina zkrutná může příjmát energie vertikalní. Nejlepé používat pera zkrutné ve směru, ve kterém jsou vinuty závity. Není to pravidelné, ale nejčastějí pružiny zkrutné mají obvyklé špičky.

Mnohokrát zkrutné pružiny vinuté se uživa jako přítlak aretační západky uzavírajicí zpětný průběh. Zkrutných pružin uživáme na přiklád v ručních brzdách automobilů. Takove pera uživají se rozlehle k popouštění točivé energie anebo k udržování tlaku na krátký interval.

Pokud jde o strojírenský průmysl je to technický obor, ve kterým pružiny jsou neobvykle podstatné. Především jestli jde o pera zkrutné. V průmyslu zakládní jsou rovněž základy fyziky a materiály, z kterých jsou vyprodukované součástí. Významné je to, aby káždá část strojů byla jistá a vyborně pracovala. Přečtěte si celý článek: číst.

Zkrutné pružiny je možné produkovatvyrabět ve dvou základních žánrach. Prvni druh má přiléhající závity a druhy druh má vůlí v rozpětí závitů. Pružiny se závity přiléhavými se používa pro zatížené. U takových pružin vznika při pracovní činností k oboustrannému mnutí mezi závity, což může vyvolat zhoršení trvanlivosti pružiny. Přiléhající závity jsou velmi významné z toho důvodu, že obyčejně brání dokonalému okuličkování pružiny. Proto jsou pro cyklické zatížení používáne pružiny vinuté s vůlí mezi závity. Můžeme také rozčlenit pružiny z důvodu materiálů, z kterého zůstaly výrobené. Nejpopularnější jsou samozřejmě pružiny udělané z kovu. Populární jsou také pružiny pryžové. žánry per je možné rozčlenit na menší skupiny.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Aby pero skvěle fungovalo musi být zabezpečený dostačujicí prostor. Pružiny zkrutné jsou velmi významné jestli jde o průmysl. Můžeme nálezt je v většině mašín, které používané jsou v průmyslu a jejích ůkole jsou rozlehlé. Těžko mlůvit o průmyslu, ve kterým nepouživalo by se per zkrutných. Zkrutné pružiny jsou využíváne v mnoha odvětvích a bez ních strojírenství nemohlo by se tak kvapně rozvijět.