Co je nyní nového v českém průmyslu – popis

Teď asi není možné popisovat průmysl v Česku bez uvedení strojirenského odvětví. Už rok 2014 byl docela úspěšnou dobou pro produkci a prodej vozidel – různorodých automobilů, autobusů a motocyklů.

V současné době úspěchy pravidelně rostou, co určitě ovlivňuje českou ekonomiku – průmysl je její vážná součást. Pravděpodobně tento směr se bude stávat během let ještě populárnější, protože dle statistik více lidí než dřív používá auta.

zakład przemysłowy

Autor: Jim Bowen
Źródło: http://www.flickr.com

Dnes podstatou českého prumyslu kromě motorového odvětví jsou stroje, elektronika, zbrojářský průmysl, stavebnictví, sklo a obuvnictví. Nějak menší, ale také důležitou roli má průmysl zemědělský a potravinářský – znamé jsou místní piva, moravská slivovice a některé druhy sládkostí, často i prodávané v zahraničí. Nejlépe vědět, že hlavní průmyslová centra v Česku jsou Praha a okolí, Plzeň a Mladá Boleslav – celý čas se tamhle objevují nové továrny a zboží kvůli snadné dopravě a dostupu k surovinám. Zajímavý trend průmyslu je investování v nové a ekologické technologie – zároveň pokud jde o alternativní zdroje energie, elektrotechniku a stavebnictví. Je to trend, jenž se od krátké doby, ale pravidelně rozvíjí – mnoho podníků pozoruje novinky a je určuje v start-upech. Současně velmi pozoruhodné novinky o tom jsou dosažitelné na webových stránkach, kde je možné také prohlížet trhy a festivale – sledování jich je velmi dobré řešení, pokud někdo má zájem o dnešní průmysl v ČR.

Český průmysl to rovněž mnoho zaměstnanců – v roce 2000 jejich počet dosáhl až 1/3 celé populaci obyvatel, a vysoký je rovněž v dnešní době. Ještě v 2005 část průmyslu v českém HDP byla vysoká, protože skoro 40 %. Průmysl hutnický je dnes silně spojený se strojirenským, z tohoto důvodu často mají ty dva typy podobná centra. Mnoho odvětví je ovlivněných odbornou technologií, třeba průmysl potravinářský a těžební. V současné době okamžitě se rozvíjí průmysl petrochemický, kosmetický, zbrojářský a je exportoványch mnoho výrobků – například letadla, noktovizory a dalekohledy. Je také vyrazný vývoj zájmu o telekomunikaci, sluneční kolektory a dřevovýrobu.